Araç Motor Sesi Nasıl Azaltılır?

Tarafından   Mayıs 5, 2017

Araç Motor Sesi Nasıl Azaltılır?

Araç motor sesi nasıl azaltılır? Araç motor ses izolasyonları ne işe yarıyor? Araç motorundan gelen sesler nasıl azaltılır?

Araç motorundan gelen ses sürücüyü ve yolcuları rahatsız edebilecek düzeye çıkabilmektedir. Özellikle dizel araçların çalışmaları seslidir. Benzinli araçlarda motor sesi daha az duyulmaktadır. Peki dizel aracı olup motor sesinden rahatsızsanız ne yapacaksınız?

Motor gürültüsünün azaltılması için en etkili yol, yanma esnasında oluşan basınç artış hızının kontrol edilmesiyle basınç darbesini yumuşatmaktır, yani düzgün bir yanma sağlanması gerekir. Bu amaçla sıkıştırma oranını düşürmek, ön püskürtme yapmak, püskürtme sistemini optimize etmek, yanma odası tasarımını optimize etmek gibi tedbirler alınmaktadır.

Motor devir sayısının düşürülmesi, silindir sayısının artırılması, motor gövdesinin kalınlaştırılması gibi diğer önlemlerin gerçekleştirilmesi, maliyete, yakıt tüketimine, performansa ve vergi oranlarına getireceği ilave yükler nedeniyle üreticiler tarafından pek tercih edilmeyen yöntemlerdir.

Ayrıca motordan yayılan gürültünün yalıtımı yoluna da başvurulmaktadır. Hem motoru meydana getiren elemanların birleştirilmesinde hem de motorun taşıta yerleştirilmesinde elastik bağlantı elemanları kullanılmaktadır. Bu şekilde titreşimlerin yapı yoluyla yayılımı azaltılmaya çalışılmaktadır.

Lastiklere de Dikkat Edin

Araç seyir halindeyken bir çok etmenden sese maruz kalır. Rüzgar, motor sesi ve yol sesi. Yol sesi de oldukça rahatsız etmektedir. Bunu önlemenin yolu ise lastiklerin yeni olması ve sessiz özellikte olması gerekmektedir. Çeşitli markaların sesi aza indirgeyen lastikleri mevcuttur. Lastikler eskidikçe de dişleri erimektedir. Eriyen bu dişler ile yol sesi ve yoldaki darbeler daha çok araç içine yanısmaktadır. Lastiklerinizi kontrol etmeyi de unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir