Araç Lastik Ömrü Nasıl Uzatılır?

Tarafından   Mart 17, 2017

Araç Lastik Ömrü Nasıl Uzatılır?

Araçlarınızdaki lastik ömrünü vereceğimiz tavsiyeler ile uzatabilirsiniz.

Hava Basıncına DİKKAT

Öncelikle hava basıncı uygun olmayan lastikler sonrasında tamiri mümkün olmayacak hasarları beraberinde getirecektir. Lastiğin düzensiz ve aşınmasına sebep olacaktır. Bunlardan kaçınmak için hava basıncına dikkat etmemiz gerekir ve üreticilerin uygun gördüğü hava basıncına sahip olmalıdır.

Rot ve Balans Ayarı

Aracımızın rot ayarı düzgün olmaz ise direksiyon ve aracın yönü aynı olmayabilir. Bu da aracımızda lastiklerin daha hızlı aşınmasına yol açacaktır. Aynı zaman rotumuzn ayarsız olması yürüyen aksam ve süspansiyonlarda da sıkıntı yapacaktır. Balans ayarımızın bozuk olması yani lastikle jant eşleşmediği durumlarda lastikler daha hızlı aşınır ve lastiğin jant tan çıkması bile söz konusu olabilir.

Yükü Aşmamak Gerekir

Aracımızda lastikleri belli peryotlarda yerlerinin değiştirmemiz yerinde olacaktır. Bu değişmeyi ön arkadan ziyade ön arka çapraz şekilde yapmanızı tavsiye ederim. Aracımızı yükleme koşulları lastiğimizin üzerinde yazılıdır. Bu yükleme kapasitesine de uymamız gerekir. Yoksa lastiklerimiz taşıyamayacağı yükte olduğu için aşınma en üst seviyelerde olacaktır

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir