Araç KM Sorgulama Nasıl Yapılır? SMS le Araç Km Sorgulama

Tarafından   Haziran 10, 2017

Araç Kilometre Sorgulama Nasıl Yapılır? TRAMER Araç Kilometre Sorgulama Nasıl Yapılır? 2017 Araç Kilometre Sorgulama ve İkinci El Araç Kilometre Sorgulama işlemleri internetten yapılabiliyor mu? 2017 yılında İkinci El Araç Km Sorgulama işlemi Sms Araç Kilometre Sorgulama ile mi yapılıyor? SMS Araç Km Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yeni araçlarda ÖTV ‘nin yüksek olması fiyatları yüksek olamsına neden olurken ikinci el araçlar son yıllarda oldukça tutulur hale geldi.. Her yıl milyonlarca sürücü ikinci el araç alım satımı yapıyor. Fakat ikinci el araç pazarında alım satım yaparken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var. Özellikle alaçağınız araçın kilometresini sorgulamak ya da araçın hasar kaydını sorgulamak büyük önem taşıyor. Bu noktada Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi TRAMER bu konuda önemli bir hizmet veriyor. İkinci el araç piyasasındaki araçların çoğunu kapsayan sorgulama hizmeti veren TRAMER araç kilometre sorgulama işlemini de gerçekleştirmektedir.

TRAMER Araç Kilometre Sorgulama Nasıl Yapılır?

İkinci el araç piyasasında bir çok alanda olduğu gibi pek çok dolandırıcılık olayı yaşanmaktadır.Bir çok satıcı araçlarının kilometreleryle oynayarak araçın gerçek ederinden daha fazla fiyata araçlarını satışa sunmaktadır. Bir çok araç sahibi bu konuda mağduriyet yaşadığını basından da görüyoruz.

Bu tür dolandırıcılık olaylarına kanmamak için çok kolay bir yöntem bulunmaktadır. SMS yani kısa mesaj yolu ile almayı düşündüğümüz araçların kilometrelerini sorgulamak mümkün. Öncelikle belirtmeliyiz ki Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı veri tabanında istediğimiz aracın kilometre ve hasar bilgileri bulunmaktadır.

Bu veritabanını kullanarak istediğimiz aracın bilgilerine ulaşabilmekteyiz. ”HASAR” yazdıktan sonra boşluk bırakıp aracın şase numarasını yazıp 5664’e SMS yani kısa mesaj atarak ilgilendiğimiz aracın hasar ve kilometre bilgilerine ulaşabilirsiniz. Ancak belirtilmelidir ki aracın plakasını yazarak bu bilgilere ulaşamamaktasınız.

KM Sorgulamak için Nasıl SMS-Kısa Mesaj Atılır?

Tabiki ben dahil bir çok sürücü kilometresi yüksek araç almak istemez. Ayrıca kilometre bilgileri değiştirilen araçlarda her şeyden önce sürücülerin can güvenliğini tehdit etmektedir. Bundan dolayı kilometre bilgilerini sorgulamak iyi bir araç almak için ilk adım..

Peki ikinci el araç kilometre sorgulama nasıl yapılır? Büyük harflerle HASAR yazıp bir boşluk bırakıp ilgilendiğiniz aracın şase numarasını yazarak 5664’e kısa mesaj göndererek ilgilendiğiniz aracın bilgilerine ulaşabilirsiniz. Cep telefonlarınızın mesajlar bölümünden yeni mesaj butonunu açarak ” HASAR 55 xxx 555” yazdıktan sonra 5664’e göndermelisiniz. Bu şekilde ilgilendiğiniz aracın bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir