Araç Kimlik Sistemi (AKS) Nedir? Motorlu Taşıtlara Çip Takmak Zorunlu mU?

Tarafından   Ocak 30, 2017

Araç Kimlik Sistemi ( AKS ) Nedir? Motorlu taşıtlara çip takmak zorunlu mu ? sorusunun cevabı EVET ! .Araç kimlik sistemi projesi kapsamında tüm araçlara çip takmak zorunlu olacak . Peki araç çip sistemi ( araç kimlik sistemi ) nedir? Araç çipi kaç para ? Araçlara ne zaman çip takılacak Araçlara takılan çip ne işe yarayacak ? Motorlu taşıtlara çip nasıl takılacak yazımızın konusunu oluşturacak.

Araç Çip Sistemi ( Araç Kimlik Sistemi ) Nedir?

Araç kimlik sistemi projesi Maliye Bakanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından , kaçak akaryakıt ve terörle mücadele için hazırlanan , trafiğe tescilli tüm taşıtlara plaka numaralarını da içeren bilgi ve araç takip sistemidir.

Araçlara Takılacak Çip Nasıl Olaçak?

Araçlara takılacak çipler şuan kullanımda olan OGS ve HGS geçiş sistemlerinde kullanılan olan maliyet bakımından ucuz , kullanım açısından  kolay olan cama yapışır taşıt çipleri kullanılacak.

Araç Kimlik Sistemi Çipleri Kaç Para Olacak ?

Araç kimlik çiplerinin fiyatı HGS / OGS etiketierinde olduğu gibi maliyet bakımından düşük olacak . Her araç için sabit olacak çiplerin fiyatı 2-3 TL olacak. Hızlı geçiş sistemlerinde olduğu gibi araçın ön camına yapıştırılacak.

Araç Kimlik Sistemi ( Araç Çip Sistemi) Nasıl İşleyecek?

Araç Çip Sistemi tamamen otomatik olarak çalışacak. Sisteme yüklenecek tüm bilgiler dijital ortamda el yordamıyla yapılacağı için sistemin bozulması dışarıdan müdehalesi mümkün olmayacak.

Araç kimlik sistemine  aranan bir aracın plakası  girildiğinde en son hangi akaryakıt istasyonundan yakıt aldığı ekrana yansıyacak  ve terör eylemine karışan bir aracın bu sayede takibi sistemden an ve an takibi sağlanacak.

Bunun dışında araç alış-satış bilgileri yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar üzerinden GİB Bilgi İşlem Merkezi’ne on-line olarak ulaştırılacak.

Çalışmaya göre taşıtların camına yapıştırılacak etiket aracılığıyla araçların takibi rahatlıkla yapılabilecek. Akaryakıt pompaları da bu etiketleri okuyabilecek. Bu sayede hem satılan akaryakıtlar anlık olarak izlenebilecek hem de hangi aracın hangi istasyondan yakıt aldığı sistemde anlık olarak görülebilecek. Bu sayede hem Kaçak akaryakıt ve vergi kaçakçılığı ile daha etkin mücadele edilecek hem de terör olaylarının önüne geçilmesi daha kolay hale gelecek.

Çalışma hakkında değerlendirmede bulunan bir yetkili, “Uzun süredir çip takılmasına yönelik bir görüş hakimdi. Azerbaycan gibi birkaç ülkede daha uygulanıyor bu sistem. Son yapılan görüşmelerde dünya genelinde daha fazla uygulanan ve maliyeti daha düşük olan kart katılması daha çok ön planda tutuluyor. Buna yönelik çalışmalarda hız kazanmış durumda” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir