Araç Frenlerinden Neden Ses Gelir?

Tarafından   Mayıs 10, 2017

Araç Frenlerinden Neden Ses Gelir?

Araç frenlerinden ses geliyor, araç frenleri ötüyor, fren yaptığımda ses geliyor, gibi sorunlarınız varsa bunun nedenini yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

Araç frenlerinden neden ses gelir? Gelen bu ses neyin habercisi. Araç frenlerinden ses gelmesi balatanın bitmiş olduğu anlamına mı geliyor? İşte merak edilenler ve detaylar yazımızın devamında.

Balata Bittiyse

Sesin Gelme sebebi frene basınca mutlak fren balatasıdır. İkinci sırada ise fren diskleri ve kampanalarıdır. Freninden ses gelen araçların genelde fren balata seviyeleri hala yarıda oluyor ama kullanımdan dolayı balata sertleşiyor. Sertleşen balata ise diske baskı uyguladığı için zamanla ses çıkartır. Bunun çözümü fren balatalarını değiştirmektir.

Diskler Bozulduysa

Ses geldiği için fren balatalarını değiştirirseniz, eğer fren diskinizin durumu kötüyse yani dairesel çizgi şeklinde oyulduysa yeni TAKTIRMIŞ olduğunuz balata bi kaç haftaya kalmaz o diskin şeklini alır ve ses yine yapmaya başlar. Bu durumda balatayla birlikte diski de değiştirmeniz veya kurtarır vaziyetteyse sildirmeniz gerekir.

Araç frenlerinden gelen ses ya balatanın bitmiş olduğunu, ya balatanın sertleşmiş olduğunu yada disklerde bozulmanın meydana geldiğini göstermektedir. Frenlerden gelen ses oldukça rahatsız edici bir hal alırsa, aracınıza baktırmayı ihmal etmeyin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir