Araç Fren Balataları Kaç Bin Km’de Değişmeli?

Tarafından   Mart 14, 2017

Araç Fren Balataları Kaç Bin Km’de Değişmeli?

Araç frenleri hayati önem taşımaktadır. Aracın durabilmesi, daha doğrusu zamanında hatta iyi fren mesafesinde durabilmesi için oldukça önemlidir. Fren balatalarının eskimesi veya ömrünün bitmesi fren mesafenizi oldukça uzatacaktır. Ayrıca biten balatalar, aynaları çizmektedir. Buda size ek parça değişikliği ve ek masraf demektir. Bu açıdan fren balatalarına gereken özeni göstermeniz gerekmektedir.

Fren balata kilometre hesabı yapmak oldukça zordur. Bu kullanılan markaya, sürücüye, trafikte mi uzun yolda mı sürülmesine oldukça bağlı bir etkendir. Ancak fren balatalarının ortalama ömürleri 10 bin kilometre kadardır. Ancak ön frenler arka frenlere oranla daha çabuk aşınmaktadır. Bu da öndeki frenlerin daha sık değişeceği anlamına gelmektedir.

Fren balataları ötmeye başladığında, balatalar bitme durumuna gelmiş demektir. Çok geçmeden servise yada oto tamirciye götürerek balata tamirini yapmanız gerekmektedir. Fren araçlardaki hayati önem taşıyan çok önemli bir bölümdür. Balatalara gereken özeni göstermeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir