Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Tarafından   Mayıs 20, 2017

Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Araç değer kaybı nedir? Araç değer kaybı nasıl hesaplanmaktadır? Araçlar trafiğe çıktığı andan itibaren, eskimeye başlamaktadır. Hem yıl olarak hemde km olarak eskiyen araçlar değer kaybetmektedir. Peki bu değer kaybı nasıl hesaplanır? İşte merak edilenler yazımızın devamında.

ARAÇ DEĞER KAYBI NASIL HESAPLANIR?

Araç değer kaybı hesaplamasında hasar gören aracın; * Hasar geçmişi ve niteliği * Kilometresi * Marka ve model bilgisi * Üretim yılı *Trafiğe çıkış tarihi * Pazar değeri Ve bunlar gibi bir çok faktör dikkate alınarak hesaplanır.

ARAÇ DEĞER KAYBI NASIL TAHSİL EDİLİR?

Araç değer kaybı tazminatından kazada kusuru bulunan tarafın araç sahibi, sürücü ve trafik sigortası müteselsil ve müştereken sorumludur. Kara araçları branşında ruhsat sahibi sigorta eksperlerinden alacağınız araç değer kaybı ekspertiz raporu ile sorumlulardan herhangi birine ya da tümüne birden dava açabilirsiniz. Ayrıca sigorta şirketlerine karşı açılacak davalar için araç değer kaybı ekspertiz raporu ile Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurarak araç değer kaybı tazminatını tahsil edebilirsiniz.

ARAÇ DEĞER KAYBI ZAMAN AŞIMI SÜRESİ
Araç değer kaybı davalarında zaman aşımı süresi 2 yıldır. Zamanaşımı süresi kaza tarihinden itibaren başlar. Son iki yıl içinde kaza yapmışsanız araç değer kaybınızı talep edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir