Araç Cam Filmi Taktırmak Yasak Mı?

Tarafından   Nisan 23, 2017

Araç Cam Filmi Taktırmak Yasak Mı?

Otomobile siyah cam filmi taktırmak yasak mıdır? Araç camına film takmak yasak mıdır? Araçlara uygulanacak olan cam filmi cezası var mıdır?

Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca çıkartılan ‘Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onayı Yönetmeliği’ ve ‘Motorlu Araçlar ve Römorklarının Emniyet Camları ve Cam Malzemeleri ile İlgili Tip Onayı Yönetmeliği’ vermekte. Kanunda belirtilen kısaca cam filminin görüş mesafesini etkilemediği sürece cezai bir işlemin uygulanmayacağıdır.

memur araç içine girip cam filminin görüşü etkileyip etkilemediğine karar veriyor.  Eğer cam filmleri görüşü etkiliyorsa polis memurunun o anda söktürme yetkisi mevcut ve cezası şuan için 172 TL.

Cam Filmi Cezasına İtiraz Etmek

Ceza, polis memurunun yorumuna kaldığı için film uygulamalarında haksız cezalarla da karşılaşıyoruz. Bu cezalara itiraz edip, ceza uygulamasını iptal ettirebilmeniz mümkün. Polis memuru hiçbir uygulama yapmadan sadece film olduğu için ceza kestiyse ve aşağıdaki dört halden birine uyuyorsanız cezanızı iptal ettirebilirsiniz.

Bu dört durum:

  • Araca takılan aksesuar, süs veya renkli camların araç sürücüsünün görüş mesafesini engellemeyecek nitelikte olması (burada dikkate alınması gereken husus, dışarıdan bakıldığında aracın içinin görünüp görünmemesi değil, sürücünün dışarıyı görebilmesidir),
  • Araca takılan aksesuar, süs veya renkli camların bir kaza anında aracın içindekiler için tehlike yaratacak nitelikte olmaması,
  • Para cezası uygulayan memurun araç içerisine girerek filmli camların sürücünün görüşünü engelleyip engellemediğini kontrol etmesi veya buna yönelik bir tespitinin bulunması,
  • Bilirkişi raporunda, itiraz eden kimsenin aracında bu kapsamda süs eşyasına rastlanmadığının tespiti halinde düzenlenen idari para cezasının iptalinin gerektiği sonucuna varılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir