Araç Bakımları Kaç Bin Km’de Yapılmalı!

Tarafından   Mart 10, 2017

Araç Bakımları Kaç Bin Km’de Yapılmalı!

Araç bakımları araçların uzun ömürlü kullanımları için olmazsa olmazlardır. Her araç belli kilometre periyotları ile bakım yapılmalıdır. Bu bakımlar kaç kilometre aralıklarında olmalıdır? Yani bir araç 10 bin kilometre yapmışsa bakım vakti gelmiş midir? Yada bu araç 15-20 bin kilometre bandına kadar bakım yapmadan kullanılır mı? İşte detaylar yazımızın devamında.

Araç bakımı her araç tipine göre değişiklik gösterebilir. Araçta kullanılan yakıtın cinsi de kontrol sıklığını artıran etmenler arasında sayılabilir. Dizel araçlarda kontrol süresi daha uzun olabilir. Standart kontrol süresi dizel araçlar için 10-15 bin kilometre, benzinli araçlar için ise 9 bin kilometredir.

Aracın nerede kullanıldığı, şehir hayatının olumsuz etkilerinden biri olan trafikte sürekli duraklama, hızlı ve uzun süre araç kullanma, araçların daha sık bakıma girmesine neden olan başlıca faktörler olarak göze çarpıyor. Daha sık bakım yaptırmak zorunda kalmamak için aracınızı en ideal şartlarda kullanmaya özen gösterin.

Aracın yılda 1 kere uzmanların kontrolünden geçmesi; motor, yağ filtresi, hava filtresi değişimi, fren ve far bakımı ile polen filtresinin değişimi aracın ihtiyaçlarına ve eksiklerine göre yapılmalıdır. Aracınızı kullandığınız yolun durumu ve aracınıza kendi yaptığınız bakımlar ile bakım ihtiyacı süresini uzatabilir ya da kısaltabilirsiniz. Düzenli kullanılmayan otomobillerin, periyodik bakım haricinde, ağır bakım ve işçilik gerektiren durumlar ortaya çıkaracağını unutmayın. Triger kayışı, fren ve balata değişimi bu durumlar için akla gelen ilk örnekler olarak gösterilebilir.

Motor gibi hayati uzvun ömrünü uzatmak istiyorsanız, aracınıza aldığınız yakıta dikkat etmelisiniz. Unutmayın, kirli, düşük kaliteli yakıt motorun tıkanmasına ve boğulmasına neden olur. Ayrıca aracınızı ideal devirde kullanarak motorunuzun ömrünü de uzatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir