Araç Amortisör Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Tarafından   Mayıs 6, 2017

Araç Amortisör Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Otomobil amortisör bozukluğu hangi belirtileri verir. Amortisörler konfor amaçlı üretilmiş parçalar olarak bilinmektedir. Ancak otomobil bir çok parçadan oluşan bir yapıdır. Bu parçaların her biri birbirine bağlıdır. Bu sıralama arasında herangi bir parçanın arıza vermesi durumunda, diğer parçalar ve işlevlerde etkilenecektir. Amortisör bozukluğunun nasıl anlaşılacağı ve otomobilinizde ki oluşturacağı zararları yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

Araç amortisör bozuklukları nasıl öğrenilir?

Direksiyon sertleşir Amortisör ve helezonları kontrol edin ve gerekirse yenileyin.

Otomobilin süspansiyon sisteminin yerine oturması için biraz yol yapın.

Frenler zayıflar Aşınan amortisör, otomobilin fren mesafesini uzatır. 80 km/s hızda kuru ve düzgün olmayan yolda fren mesafesi 2.6 metre artar. 50 km/s hızda virajda fren mesafesi 2.3 metre artar. Bu da emniyetli bir duruşla bir kaza arasındaki farktır. Frenleri kontrol ettirin veya amortisörleri yenileyin.

Süspansiyon yumuşar Amortisörünüzü veya helezonlarınızı kontrol edin, gerekirse yenileyin. Yol tutuş zayıflar Ani manevra sırasında, iyi bir amortisör daha iyi kontrol sağlar. Amortisörleri yüzde 50 aşınmış bir aracın virajdaki maksimum emniyet hızı, kuru bir zemindekine oranla maksimum emniyet hızı yüzde 10 azalır.

Amortisörlerin mutlaka değiştirilmesi gerekir. Islak zeminde kayar Yüzeyi 6 mm suyla kaplı bir yolda amortisörleri yüzde 50 aşınmış önden çekişli bir araç, amortisörleri yeni olan bir araca göre yüzde 10 daha düşük hızda kaymaya başlar. Amortisörlerin mutlaka çifter çifter ya da tercihen dördünün birden değiştirilmesi gerek. Ön amortisörleri değiştirdikten sonra daima bir ön takım ayarı yaptırın.

Direksiyon titrer. Bu yüksek hızlarda güvensizlik verir ve hareket kabiliyetinizi kısıtlar. Bu durumda güvenli sürüşünüzü tehlikeye atmış olursunuz.

Aşınmış parçaları değiştirin ve amortisör montajını kontrol ettirin.

Parlama Aşınan amortisör sarsıntıya yol açar. Farlar etkilenir ve karşıdan gelenin gözünü alır.

Lastikler aşınır.  Amortisörlerin görevini görmemesi durumunda lastikler farklı yerlerden aşınır. Kullanımı zorlaştırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir