ABS Lambası Neden Yanar?

Tarafından   Haziran 23, 2017

ABS Lambası Neden Yanar?

Otomobil güvenliği ve bakımları oldukça önemlidir. Sürüş kaliteniz ve can sağlığınız için otomobil uyarı lambalarını dikkate almanız gerekmektedir. ABS fren lambası yanıyorsa bu ne demektir? İşte yanıtı yazımızın devamında.

ABS fren lambası yanıyor neden?

ABS fren sisteminde bazı arızalar yaşanabilir, ABS fren sisteminde bir arıza varsa bu gösterge panelinden anlaşılacaktır.  Fren sisteminde bir arıza varsa gösterge panelinde fren lambası sürekli yanık olarak görülür. Fren pedalının aşırı sertleşmesi ve paneldeki işaret arızanın kanıtlarıdır, ABS fren sisteminin acilen onarılması gerekmektedir. Daha çok arıza sensörlerin arızalanması ya da abs sensör kablolarının yerinden çıkması nedeniyle oluşur. Serviste kontrol edilmesi gerekir.

ABS Nedir?

Her otomobilin kendine özgü fren sistemi bulur, fren sistemleri piyasada farklılık göstermektedir. ABS fren sistemi ise bir fren sistemine verilen isimdir. ABS fren sisteminin açılımı ise Lock Braking System olarak bilir. ABS fren sisteminde sürücü frene bastığında ABS fren sistemine 15-30 defa arasında bas bırak şeklinde uyarı iletilir, böylelikle tekerleklerin kitlenmesi önlenir ve fren kontrolü sürücüde olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir