2040 Yılı İçin İngiltere’de Devrim Gibi Karar

Tarafından   Temmuz 26, 2017

2040 Yılı İçin İngiltere’de Devrim Gibi Karar

Egzos emisyon sebepleri, elektrikli araçların satış teşviki için 2040’tan sonra dizel ve benzinli araçlar İngiltere’de satılamayacak. İngiltere’de benzin ve dizel otomobiller artık satılamayacak. Ancak mevcut trafikte olan otomobillerin kullanımına devam edilecek.

Hükümet, hava kirliliğini sorununa çözüm bulmak için 255 milyon sterlinlik bir fon oluşturduğunu da kamuoyuna duyuracak.

 
Bu fon ile belediyelerin ülke çapında hava kirliliği ile mücadele etmelerine yardımcı olunması hedefleniyor.
İngiltere’de çevreciler daha önce hükümetin hava kirliliği ile mücadeleye yönelik planlarını AB standartlarına kıyasla yetersiz bulmuş ve konuyu yargıya taşımıştı.
Ülkedeki genel azot dioksit oranını yüksek bularak çevrecilere hak veren Yüksek Mahkeme de hükümete, “temiz hava stratejisi”ni açıklaması için 31 Temmuz’a kadar süre vermişti.
Hükümetin açıklayacağı önlemleri ilk etapta “ümit verici” bulan çevreciler yine de yeni strateji ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmaları gerektiğini söylüyor.
‘Yılda 40 bin kadar erken ölüme neden oluyor’
İngiltere’de hava kirliliğinin yılda yaklaşık 40 bin kişinin erken ölümüne neden olduğu düşünülüyor.
Ülkede halen elektrik enerjisi ile çalışan otomobilllerin toplam satışlardaki payı ise yüzde 1’in altında.
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da yaklaşık 3 hafta önce ülkesinin, 2040 yılı itibarıyla fosil yakıtlarla çalışan tüm motorlu araçların satışını durduracağını açıklamıştı.
Bu kararlara Alman ve İsveçli otomotiv üreticileri de uyuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir