2018 Plaka Vergisi Sorgulama

Tarafından   Eylül 5, 2017

2018 Plaka Vergisi Sorgulama

Plaka vergisi nedir? Araç sahiplerinden alınan plaka vergisi hangi tarihlerde alınır? Plaka vergisi ne kadardır? Motorlu Taşıtlar Vergisi halk dilinde plaka vergisi olarak bilinmektedir.

Her Araç İçin 6 Ayda Bir

Her araçta 6 ayda bir ödenen plaka vergisi isteğe göre senelik olarak da ödenebilir ödenmediği taktirde aylık gecikme faizi işlenir ve aracın muayene vakti geldiyse muayeneden geçemez. Eğer ki plaka vergisi günü geçirilmediyse belirli bankalar ve internet üzerinden ödemesi yapılabilir. Bu şekilde kredi kartı ile de ödeme yapılabilir. Eğer ki plaka vergisi günü geçti ise bankalar ve internetten ödeme yapılamaz. Geciktiği için plaka vergisi işlemini sadece vergi dairesinde yapabiliriz. Bunun nedeni ise gecikme faizi işlendiği için sadece vergi dairesi hesaplayabiliyor.

Açıkçası aldığınız aracı alırken araç için ödediğiniz bedel dışında her yıl farklılık gösteren plaka vergisi masrafını da karşılamak zorunda kalıyorsunuz. Bu masraflar sadece plaka vergisi ile bitmemekte araç bakım masrafı yıllık trafik sigortası kasko ödemesi gibi bir çok masrafı vardır. Yılda iki kez ödenmek zorunda olunan plaka vergisi ikamet edilen ildeki vergi dairesi aracılığıyla ya da anlaşmalı bankalar tarafından ödemesini yaparsınız. Plaka vergisi bütün araç sahiplerinin ödemekte zorunlu olduğu vergi türüdür.

MTV-Plaka Vergisi Sorgulamak İçin Tıklayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir