2018 Motosiklet Pazarı Daralacak?

Tarafından   Eylül 19, 2017

2018 Motosiklet Pazarı Daralacak?

2018 yılında motosiklet pazarı daralacak. Liste fiyatına gelen ek ithalat vergisi motosiklet satışlarının düşmesine sebep olacak. Vergi artışı pazarı nasıl etkileyecek?

Motosiklet pazar talebi, liste fiyatına gelen ek ithalat vergisinin yansımasından dolayı yavaşlayacak.
Türk lirası Euro ve Amerikan Doları’na karşı değer kaybetmeye devam ediyor, bu nedenle Türk Lirası’ndaki ithalat fiyatı artıyor, Türk Lirası’ndaki liste fiyatı artıyor. Söz konusu Türk Lirası fiyat artışının üzerine ithalat vergisinden kaynaklanan ek fiyat artışı, tüketicilerin harcanabilir geliri aynı oranda artmadığı için satın alma ilgisini azaltacaktır.

Vergi artışı pazarı nasıl etkileyecek?

Geçmişe yönelik kayıtlar, vergideki artışın pazarı tahmin edilenden fazla etkilediğini göstermekte. Geçtiğimiz yıllarda pazarda olumsuz etkiye şahit olduk.2006 yılında, Çin modellerinin pazara girmesinden dolayı pazar 390 bin adede ulaştı. Düşük kaliteli modellerin istilasından ötürü hükümet özel tüketim vergisini %8’den %22 ve %37’ye yükseltti. Bunun sonucunda toplam pazar 2007 yılında 190 bin adede geriledi. Başka bir örnekse şöyle: 2011 yılında özel tüketim vergisi %22’den %8’e düştü, bu değişiklik nedeniyle pazar büyümeye başladı. Son yıllarda karşılaştığımız krizler nedeniyle pazar, 2013 yılından itibaren bugüne kadar azalmaya devam ediyor. Bu nedenle yeni ek vergi yine müşterinin bakış açısını etkileyecek. Türk müşteriler, müşterinin harcanabilir gelir seviyesi artmadığından vergi değişiklikleri konusunda çok duyarlılar ve tepkileri hızlı oluyor.

Türkiye Motosiklet Pazarı Ne Durumda?

Türkiye’nin demografik yapısını ele alalım.Türkiye’nin nüfusu yaklaşık 80 milyon ve bu konuda AB’nin en kalabalık ülkesi olan Almanya’ya yakın. Ve Türkiye’nin yaş çan eğrisi, Almanya, İtalya veya İspanya gibi daha mantar şeklindeki, daha yaşlı ülkelere zıt olarak sağlıklı bir çan eğrisi. Bu da önümüzdeki on yıl için Türkiye’deki çalışan nüfusun istikrarlı olacağı, potansiyel motosiklet müşterilerinin bulunacağı anlamına geliyor. Harcanabilir gelirin giderek artması, potansiyel motosiklet müşterisi hacmi ve daha çeşitli müşteri talebi gelecek on yıllarda yalnızca adet değil aynı zamanda değer konusunda motosiklet talebini artıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir