2018 İkinci El Fiyatlarında Düşüş Olacak Mı?

Tarafından   Eylül 11, 2017

2018 İkinci El Fiyatlarında Düşüş Olacak Mı?

Kur farkından dolayı her geçen gün otomobillere zam gelmektedir. Çok tutan ve satılan otomobillere otomobil üreticileri her ay belli oranda zam yapmaktadır. Bu gelen zamları yıl bazında düşünüldüğünde bir araç için en az %10 zam gelmektedir. Bu rakamlar normal şartlarda gelen fiyat artışlarıdır. Bu kadar artan sıfır otomobil fiyatı gözleri ikinci el piyasasına çevirdi. Peki 2018 yılında ikinci el piyasasında durumlar ne olacak?

İkinci Eller Ucuzlayacak Mı?

Manisa Galericiler Sitesi esnaflarına piyasanın nabzını sorduk. Sıfır kilometre araçlara yapılan zamlar nedeniyle ikinci el otomobile karşı talebin her geçen gün arttığını belirterek, “İkinci elde sıfırlara gelen zamlardan sonra talep hiçbir zaman azalmıyor. Hala daha ikinci elde talep yüksek. Düşeceğini zannetmiyorum. Çünkü sıfırlara insanların gücü yetmediği zaman ikinci eli tercih ediyorlar. Burada da ikinci elde az kilometreli, düzgün, temiz araçları tercih ediyorlar. Fiyatlar da hiçbir zaman düşmez. Düşeceğini, gerileyeceğini zannetmiyorum. Çünkü karşısında bir talep var. Düşüş bekleyenler hiç vakit kaybetmeden araç alabilirler. Çünkü sıfırların zammı her hafta, her ay devam ediyor” dedi.

Sıfır kilometre araçlarda sürekli bir zam yaşandığını sözlerine ekleyen Diz, “Bayilere sorduğumuzda bugün 82 bin liralık araba, 89 bin lira gibi bir rakama yükselmiş. 5-6 bin lira gibi bir zam gelmiş. Şimdi birer birer, ikişer ikişer zam geliyor. İnsanlar belki yılsonu kampanyası olur. Bu kampanya olur ama bu kampanyalar olması bir şey ifade etmiyor. Şu an 3-4 bin lira bir zam oluyor. Sonra bu zammı indirerek kampanya olarak insanlara iletiyorlar. İnsanlar da kampanya var diye sıfıra yöneliyor” diye konuştu.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir