2017 Kış Lastiği Uygulaması Hangi Tarihte Bitecek?

Tarafından   Mart 3, 2017

Kış Lastiği Uygulaması Hangi Tarihte Bitecek?

Kış lastiği uygulaması ne kadar önemli olduğunu yoğun kar yağışlarında yapılan kazalar yüzünden tecrübe etme durumunda kaldık. Ne yazık ki kar lastiği olmayıp karlı havada yola çıkan araçlar ya yokuş aşağı kayarak kaza yaptı yada yokuş yukarı yolda patinaj çekip durdu. Tüm bu yaşanan olaylar can ve mal kaybına neden olacak önemli mevzulardır. Kış lastiği uygulaması havaların ısınmasıyla sonra erecektir. Peki kış lastiği uygulaması ne zaman sona erecek?

Kış lastiği uygulaması 1 nisan itibariyle sona eriyor. Kış lastikleri 1 nisandan sonra çıkartılıp araç sahiplerinin diğer lastiklerini takmasında bir sakınca görülmemektedir.

Kış lastiğinin özellikleri nelerdir? Özellikle sürücülerin bilinçlenmesi açısından mutlaka kış lastiğinin özelliklerini okuyunuz.

KIŞ LASTİĞİNİN BAŞLICA ÖZELLİKLERİ’

– Kış lastiklerinin diş derinliği; yaz lastiklerine göre genellikle daha fazladır.
– Kış lastiklerinde desen doluluk oranı, standart lastiklere göre daha azdır. Böylece yol yüzeyindeki kar, buz, su, çamur gibi maddelerin oluklardan dışarı atılması daha kolay olur.
– Kış lastiklerinin sırt deseninde daha çok kılcal damarlı ve omuz bloklarının dişli bir yapısı vardır. Bu yapı, karlı, erimiş karlı ve çamurlu yüzeylerde ilave çekiş sağlar.
– Kış lastikleri özel karışımı sayesinde kış şartlarında sertleşmeyerek, tutunma özelliklerini korur.
İçeriğindeki yüksek silika oranıyla, tutunma özelliklerini korur ve ıslak zeminde sürüş emniyetini artırır.
– +7 derece santigrattan daha soğuk havalarda kış lastikleri kullanımı ile elde edilen fren mesafesi; gerek yaz lastiklerinden ve gerekse zincir takılmış yaz ya da kış lastiklerinden elde edilen fren mesafesine göre daha kısadır.
– Kış lastiklerine alternatif olarak gösterilen zincir kullanımı; araçların lastik ve mekanik aksamına zarar verdiği için sadece zorunlu durumlarda ve mümkün olan en kısa sürede kullanım için tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir