0,42 Cent’lik Elektrik Yakan Otomobil Üretildi!

Tarafından   Eylül 13, 2017

0,42 Cent’lik Elektrik Yakan Otomobil Üretildi!

1.5 Liralık Elektrik Yakan Otomobil Üretildi!

Dünyada bir ilk gerçekleşiyor. Dünyada gerçekleşen bu ilk dünyanın merkezine (Çorum) ev sahibi yapan cennet vatanımız Türkiye’den geliyor. Adana’da gençlerin ürettiği elektrikli otomobil 450 kilometrede sadece 1.5 TL‘lik elektrik yakıyor. Yani bunu Amerikan Dolarına çevirdiğimizde (3.50) 0.42 Cent’lik bir rakam karşımıza çıkıyor.

Otomobilin Özellikleri Neler?

“1,5 Adana” ismi verilen elektrikli otomobil Çukurova Üniversitesi öğrencileri tarafından 2013 yılında tasarlandı. 1,5 liralık enerjiyle 450 kilometre gidebilen ekonomik araç şimdiye kadar katıldığı 4 TÜBİTAK yarışından da başarılı seçilerek ödülleri topladı. Adana şehrine atıfta bulunan ismiyle “1,5 Adana”nın mimarı, 30 kişilik öğrenci ekibi. İstanbul’da yapılacak ve yurt dışından katılımların da gerçekleşeceği “Shell Eco-Marathon” yarışlarına hazırlanan “1,5 Adana” buradan birincilikle ayrılmayı ümit ediyor.

Aracın maksimum hızı 84 km/s

Aracın bataryası 3-4 saatte full seviyeye geliyor, batarya elektrikli bir araç. Aracımız 1 liraya yaklaşık 150 kilometre yol gitmektedir. Maksimum hızı 84 kilometre saate ulaşmaktadır. Araç, bu yıl Türkiye şampiyonudur. Biz elde ettiğimiz bu mühendisilik bilgisini 4 kişilik binek araç noktasına taşımak istiyoruz. Araç, elektrik motoru hariç, tamamen yerlidir. Elektrik motorunda da Ar-Ge faaliyetlerini yürütüyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir